Історія "ФК Сталь"

З футболом у Дніпродзержинську (раніше – Кам'янське) познайомилися на зорі XX століття. Уже в 1913 році існувала Кам'янська футбольна ліга, основу команд якої склали службовці Дніпровського металургійного заводу і гімназисти. Війна й розруха, яка настала слідом за нею, призвели до того, що футбольне життя в місті майже затихло. Утім, вже на початку 20-х років робилися епізодичні спроби створити команду, але лише з відродженням металургійного заводу з'явилась можливість вкладати кошти в розвиток спорту. Документально підтверджено, що вже в 1926 році існувала команда "Металіст", яка регулярно проводила матчі.

З 1935 року команда бере участь у Першості України (правда, у 1935-36 роках, під прапором збірної міста, основу якої складали металурги), а в 1936 і 1938 роках – у розіграші Кубка СРСР. У 1938 році "Сталь" стала другим призером республіканського чемпіонату, тобто фактично, восьмою командою України, поступившись лише учасникам союзної першості – київським "Динамо" й "Локомотиву", харківським "Сільмаш" і "Спартаку", одеському "Динамо", сталінському "Стахановцю", а також чемпіону України – ворошиловградському "Дзержинцю". Цей успіх залишається найвищим досягненням дніпродзержинського футболу за всю його історію.

1933 рік. Команда металургійного заводу
1936 рік. "Сталь" (Дніпродзержинськ)
1937 рік. "Сталь" (Дніпродзержинськ)
Проспект до фінального матчу на Кубок Дніпропетровської області 1938 року
1939 рік. "Сталь" (Дніпродзержинськ)
1942 рік. "Сокіл" (Кам'янське)
1946 рік. "Сталь" (Дніпродзержинськ)
1947 рік. "Сталь" (Дніпродзержинськ)
1948 рік. "Сталь" (Дніпродзержинськ)
"Металург" (Дніпродзержинськ) - володар Кубка області 1949 року
"Металург" (Дніпродзержинськ) - переможець Чемпіонату серед КФК 1978 року
1979 рік. "Металург" (Дніпродзержинськ)
1980 рік. "Металург" (Дніпродзержинськ) - збірна ветеранів СРСР
1981 рік. "Металург" (Дніпродзержинськ) на зборах в Євпаторії
1981 рік. "Металург" (Дніпродзержинськ) - "Нива" (Вінниця)
1982 рік. "Металург" (Дніпродзержинськ) на зборах в Євпаторії
1983 рік. "Металург" (Дніпродзержинськ) на зборах в Євпаторії
1984 рік. "Металург" (Дніпродзержинськ) на зборах в Євпаторії
ФК "Сталь" - володар Кубка Дніпропетровської області 2001 року
ФК "Сталь" - учасник Чемпіонату України: 2 ліга, гр. "В", сезон 2001/02.
ФК "Сталь" - учасник Чемпіонату України: 2 ліга, гр. "В", сезон 2002/03 (1 коло)
ФК "Сталь" - учасник Чемпіонату України: 2 ліга, гр. "В", сезон 2002/03 (2 коло)
ФК "Сталь" - учасник Чемпіонату України: 2 ліга, гр. "В", сезон 2003/04
ФК "Сталь" - чемпіон України серед команд 2 ліги, гр. "В", сезон 2003/04
ФК "Сталь" - учасник Чемпіонату України: 1 ліга, сезон 2004/05 (1 коло)
ФК "Сталь" - учасник Чемпіонату України: 1 ліга, сезон 2005/06 (1 коло)
ФК "Сталь" - учасник Чемпіонату України: 2 ліга, сезон 2013/14
ФК "Сталь" - срібний призер Чемпіонату України: 2 ліга, сезон 2013/14

У 1945 році збірна Дніпропетровської області, яка майже повністю складалася з дніпродзержинців, виграла Спартакіаду України. У 1949 році "Металург" знову став другим у республіканській першості. З 1953 по 1970 роки на перші ролі в міському футболі вийшов "Хімік" (згодом – "Дніпровець" і СК "Прометей"), який і представляв Дніпродзержинськ на республіканській та всесоюзній аренах. Спортсмени Дзержинки, у цілому, виступали в міських та обласних змаганнях, лише в 1953 році "засвітившись" у Першості України.

У 1976 році було прийнято рішення відродити добрі традиції футболу Дзержинки. Завод узяв на себе забезпечення команди, до якої були залучені не лише його працівники, а й кращі гравці інших міських команд – СК "Прометей" і "Буревісника". Фактично була створена збірна міста. І успіхи не змусили себе чекати. Уже в 1978 році "Металург", перемігши в Чемпіонаті України серед колективів фізичної культури (КФК), завоював путівку в другу лігу союзного футболу, де й виступав у 1979-85 рр.. Найвище досягнення дніпродзержинців за ці роки – 12 місце в 1982 і 1983. Після невдалого виступу в 1985 році (поступившись за результатами особистих зустрічей стахановському "Стахановцю" "Металург" посів останнє місце) команда лише епізодично з'являлася на республіканській арені (у 1989 і 1992-93 рр.).

На цей період припадають і дві останні перемоги дніпродзержинців у Першості області в 1988 і 1992 (весна) рр.. На жаль, у 1994 році команда заводу фактично припинила своє існування. Навіть на міському рівні честь металургійного комбінату захищали команди окремих цехів підприємства. І тільки в 1998 році знову була відтворена збірна комбінату, якій повернули ім'я "Сталь", що асоціюється з найбільшими успіхами дніпродзержинського футболу.

Керівництво комбінату звернуло увагу на потреби команди, і результат не забарився. Правда, перший сезон в обласному чемпіонаті вийшов невдалим, але вже в наступні два сезони "Сталь" висунулася в число кращих команд області, посівши відповідно 2-е і 3-є місця. А в 2001 році "Сталь", спробувавши свої сили в Чемпіонаті України серед аматорів (аматорська ліга) і вигравши Кубок області, вийшла на якісно новий рівень, ставши учасником Першості України в другій лізі. Підсумок першого в ній сезону – 12 місце в групі "В". Слід зазначити, що в другому колі команда показала шостий результат.

У наступному сезоні досягнення "Сталі" були вже вище – 5 місце в турнірній таблиці, причому довгий час команда йшла в трійці призерів. Ну а тріумфальним для дніпродзержинців став сезон 2003/04 років, коли в захоплюючій боротьбі з чернігівською "Десною" "Сталь" завоювала путівку до Першої ліги. У дебютному для себе сезоні в Першій лізі (2004/05) команда зайняла 9 місце. Сезон 2005/06 років "Сталь" завершила на 8-у місці.

Щодо сезону 2006/07 років. На перший погляд, у порівнянні з попереднім футбольним сезоном, зроблений хоч і невеликий, але крок назад (9-е місце замість 8-ого). Але, якщо згадати вихід наших земляків до чвертьфіналу Кубка України і те, що в першості команда мала достатньо шансів опинитися на пару сходинок вище в турнірній таблиці, здається, підсумки сезону можна оцінити як цілком задовільні.

На жаль, наступний сезон 2007/08 дніпродзержинська "Сталь" провалила, вилетівши за його підсумками до Другої ліги національного чемпіонату. Цей провал трапився, значною мірою, через некваліфіковане суддівство більшості матчів команди. Сезон 2008/09 років дніпродзержинська команда закінчила на третьому рядку групи "Б" Другої ліги, у двох наступних сезонах фінішувала четвертою.

І ось, кілька років по тому, у сезоні 2013/14 років, наша команда посіла 2 місце в Другій лізі. Цей сезон вийшов тріумфальним для "сталеварів", які без особливих проблем досягли підвищення в класі, довівши суперникам свою силу на футбольному полі. Запорукою цього успіху стало вміле поєднання ефективної роботи тренерського штабу, менеджменту та інших ланок клубу, що вилилося в грамотно підібраний склад виконавців, які змусили з собою рахуватися. "Сталевари" закономірно посіли друге місце в турнірній таблиці, яке дозволило їм вдруге в історії вийти до Першої ліги українського футболу.

Від срібних медалей другої ліги – до срібних медалей ліги першої. Саме такий шлях пройшла дніпродзержинська "Сталь" у сезоні 2014/15, завоювавши симпатії також за участь у Кубку, де команда Володимира Мазяра лише по пенальті поступилася одеському "Чорноморцю". За підсумками першого півріччя сезону 2014/15 у Першій лізі "Сталь" виявилася другою з триочковим відставанням від "Олександрії". Після зимової доукомплектації, дніпродзержинці домоглися позитивного результату – вдалося зберегти лідерів, а прихід досвідчених новачків дозволив команді стати сильніше. Маючи в розпорядженні грамотно укомплектований склад, "Сталь" не відчувала особливих кадрових проблем і гідно завершила сезон.

А потім сталося те, про що давно говорили в кулуарах – злиття ФК "Сталь" (Дніпродзержинськ) і ФК "Металург" (Донецьк). "Кістяк" "сталеварів" на чолі з Володимиром Мазяром повинен був під егідою "Металурга" дебютувати в Прем'єр-лізі. Проте, у результаті ситуація змінилася так, що "Металург" відмовився від УПЛ, а "Сталь" управлінським рішенням Виконкому ФФУ отримала атестат, і в підсумку, провівши в другому за статусом дивізіоні країни всього один рік, опинилася в Прем'єр-лізі.